Je vám osmnáct a máte v červnu čas?

Blogosféra

Richard Nádvorník

Pak doporučuji Forbidden courses na Univerzitě v Austinu, Texas. Dostat se tam určitě nebude jednoduché, ale mohlo by to stát za to.

Jedná se o týdenní program, v němž přednáší intelektuální esa současné západní civilizace, která vesměs mají jedno společné. Co to asi bude, už zjistíte sami. Program je určen mladým lidem okolo dvaceti a je zdarma. Přihlášky už jedou systémem kdo dřív přijde, ten dřív mele. Já jsem bohužel starý…

A kdo tam přednáší? Jen tak namátkou:

Peter Boghossian, dříve profesor filozofie na portlandské státní univerzitě, odkud odešel po tzv. aféře Sokal Squared. Aféra spočívala v tom, že spolu s dalšími dvěma autory sepsal 20 nesmyslných odborných článků na témata jako rasa, gender, sexualita apod. a zaslal je k publikaci tzv. prestižním časopisům. Když to prasklo, sedm článků už bylo přijato. Cílem bylo demonstrovat, že když máte „správné“ téma, otisknou vám všechno. Články zahrnovaly takové absurdity jako jednu kapitolu Hitlerova Mein Kampfu přepsanou „ve feministickém stylu“, kterou s radostí přijal do tisku Journal of Women and Social Work. Osobně pochybuji, že se jedná o prestižní časopis. Zní mi to spíš jako Žena a život, ale to berte jako pohled primitivního biologa.

Bari Weiss, novinářka a spisovatelka, která za sebou v červenci 2020 hlasitě práskla dveřmi v kdysi prestižních New York Times po tzv. aféře Jamese Benetta. Šlo o editora New York Times, který si dovolil pustit do tisku článek amerického senátora Cottona volajícího po zásahu policie či armády v souvislosti s pouličními bouřemi v případu George Floyda. Samozřejmě mu to spočítali. Její blog vřele doporučuji.

Nebo Nadine Strossen, aktivistka a bývalá prezidentka American Civil Liberties Union, jejíž knihu "Hate: Why We Should Resist It with Free Speech, Not Censorship" ("Nenávist - Proč jí čelit svobodou slova a nikoliv cenzurou", u nás vyšlo pouze jako Nenávist, což je trochu škoda) by si mohl přečíst Vít Rakušan. Můžete i česky, pane ministře.

Historik Niall Ferguson, jehož jméno mluví samo za sebe. Český čtenář může znát jeho Vzestup peněz nebo Velký rozklad, který kupodivu nepojednává specificky o vládě jistého Babiše.

A samozřejmě další přednášející z oborů jako je statistika, psychologie, apod. Vypadá to na nabitý týden.